Kapela sv. Marjete

Kapela sv. Marjete stoji sredi dolenjevaškega polja, na rahlo dvignjenem mestu.  Po ustnem izročilu naj bi bilo tu nekdaj tudi dolenjevaško pokopališče, vendar pisnih virov, ki bi to potrdili ni. Sedanja kapela je prezbiterij nekdanje cerkvice, ki so jo postavili po letu 1828. Kdaj in zakaj so podrli ladijski del ni znano. Ostal pa je prezbiterij.  Župnik Škulj v Kroniki piše, da je v letu 1920 obnovil to kapelo, ki je po njegovih besedah bila precej zapuščena in je služila za vedrenje obdelovalcem dolenjevaškega polja in celo za prenočevanje ciganom. Župnik je hotel kapelo imeti za božjo službo, zato jo dal obnoviti, za kmete pa je zraven dal postaviti posebno lopo. V kapeli so freska, slika in kapela sv. Marjete ter tudi sliki Srca Jezusovega in Marijinega. V letošnjem letu smo začeli kapelo temeljito prenavljati: novo je ostrešje in kritina, na novo je zopet postavljen zvonik, ki je nekdaj že bil, pa potem pred 30 leti odstranjen, nova je tudi zunanja fasada, znotraj pa bo tudi nov tlak in kapela na novo prepleskana, restavrirana pa bo tudi freska.

V arhivu je listina z dne 25. 6. 1829, v kateri je prošnja takratnega kurata v Dolenji vasi Martina Kagnus, da se na nov zidana kapela sv. Marjeta blagoslovi. Zato je bil pooblaščen ribniški dekan.

Lokacija: